Оформлення договору довічного утримання
За бажання оформити договір довічного утримання слід розуміти, що це складна процедура з низкою своїх нюансів, які потрібно передбачити. Подібними питаннями займаються нотаріуси, які допоможуть швидко вирішити їх, заощадивши ваш час та гроші. Щоб вирішити своє питання – безкоштовно відправте заявку нотаріусу, і незабаром фахівець зв'яжеться з вами для уточнення деталей.
Оформити договір довічного утримання в Україні
Багато хто знайомий із ситуаціями, коли люди похилого віку, які не спроможні самостійно забезпечувати свої потреби, змушені звертатись по допомогу до сторонніх осіб. У переважній більшості таких випадків на користь даних осіб укладаються спеціальні угоди, за умовами яких вони стають правовласниками нерухомого майна. При цьому часто виникає питання: як уникнути негативних наслідків та вберегти себе від шахраїв?
Вартість оформлення довічного договору
Це здійснення правочину у вигляді письмової фіксації домовленості двох сторін, за якою перша сторона (відчужувач) надає другій стороні (набувачеві) цінне нерухоме чи рухоме майно у власність, взамін чого останній зобов'язується забезпечити довічний догляд або утримання відчужувача. Договр довічного утримання передбачає обов'язкове посвідчення нотаріусом та вважається укладеним з моменту передачі майна.
Відчужувачем може бути лише фізична особа будь-якого віку і стану здоров'я. В якості набувача можуть виступати як фізичні (навіть декілька) особи, так і юридичні.
Навіщо потрібне оформлення договору довічного утримання
Передаючи у власність певне майно, відчужувач, насамперед, переслідує мету отримати належне матеріальне забезпечення, догляд і послуги, яких він потребує.
Основні переваги довічного утримання:
- можливість розірвати угоду при неналежному виконанні набувачем своїх обов'язків;
- можливість повернення майна відчужувачу у разі погіршення матеріального становища набувача;
- у випадку смерті набувача, його обов'язки та права переходять до спадкоємців, які мають право від них відмовитись і майно повернеться відчужувачу;
- при втраті, знищенні чи пошкодженні переданого набувачу майна, його обов'язки з утримання відчужувача не припиняються;
- набувач зобов'язується поховати відчужувача після його смерті, навіть коли це не передбачено договором.
Порядок оформлення договору довічного утримання
- Перевірка документів, які посвідчують особи всіх учасників договору.
- Перевірка права власності на майно.
- Перевірка майна на предмет його арешту або заборони відчуження.
- Підготовка проекту договору.
- Ознайомлення учасників договору з його положеннями та наслідками своїх дій.
- Підписання договору довічного утримання.
Документи, які потрібні для оформлення договору довічного утримання
- паспорти та ідентифікаційні коди учасників договору;
- правовстановлюючі документи на майно;
- витяг з реєстру нерухомого майна (реєстру земель);
- довідка про зареєстрованих на житловій площі осіб;
- свідоцтво про шлюб (його розірвання) і нотаріально засвідчена згода іншого представника подружжя, якщо майно набувалось у шлюбі;
- свідоцтво про народження дитини та дозвіл опікунського органу, якщо дитина має право на дароване житло або зареєстрована там.
Автор: ведучий юрист-аналітик Артем Дудка