Оформлення договору дарування в нотаріуса
За бажання оформити дарчу слід розуміти, що це складна процедура з низкою своїх нюансів, які потрібно передбачити. Подібними питаннями займаються нотаріуси, які допоможуть швидко вирішити їх, заощадивши ваш час та гроші. Щоб вирішити своє питання – безкоштовно відправте заявку нотаріусу, і незабаром фахівець зв'яжеться з вами для уточнення деталей.
Що таке оформлення дарчої у нотаріуса
Нерідко замість оформлення купівлі-продажу майна власники приймають рішення подарувати його своїм близьким, але не всі можуть зважитися на такий крок, оскільки не знають всіх нюансів і мають певні побоювання. У чому ж полягає такий страх перед даним типом договору? Перше і найочевидніше – це нерозуміння до кінця, що ж це таке на практиці. Головна відмінність договору купівлі-продажу від дарчої у нотаріуса полягає в тому, що все майно, яке ви даруєте, віддається на безкоштовній основі, і ви нічогісінько не отримуєте натомість від цієї угоди. Але розберемося детально, що ж це за договір.
Оформлення договору дарування в нотаріуса – це процес юридичного документування в письмовій формі безоплатних договірних правовідносин, за умовами яких одна сторона передає іншій право на володіння тим чи іншим майном. Дане право настає відразу після скоєння державної реєстрації такої угоди. При цьому дарувальник не має права вимагати від обдаровуваного будь-яку компенсацію.
Доступні умови для оформлення дарчої у нотаріуса
Якщо простими словами, то дарча через нотаріуса – це певний тип договору, який виконує функцію передачі на безкоштовній основі певного майна від людини, яка дарує, до людини, яка отримує цей подарунок. Передати таке майно в подарунок є можливим як відразу ж, так і в розрахунку на майбутнє, тобто в той час, який призначить людина.
У такому типі договору є цікавий момент, а саме те, що можна прописати певні умови і обов'язки при передачі подарунка. Як приклад, людина зважилася на подарунок майна або грошової суми, але натомість просить довічно дивитися за собою у зв'язку, наприклад, хвороби. Якщо людина, якій зробили подарунок не виконує на постійній основі таких умов, то дарувальник має право його відкликати в свою користь або ж отримати повну компенсацію такого подарунка. У наших реаліях практично все можна оскаржити в судовому порядку, і договір дарування не є винятком. Але існує нюанс: якщо дарувальник на момент цієї дії був абсолютно психічно здоровим і його підпис не був підроблений, то довести в зворотному порядку щось практично нереально.
Навіщо потрібне оформлення дарчої у нотаріуса
У більшості випадків оформлення договору дарування у нотаріуса несе в собі за мету приховати конкретно договір купівлі-продажу. Для чого ж це робиться? Наприклад, людина не хоче «світити» свої права на конкретну покупку, або ж не зовсім довіряє свій другій половинці і бажає в разі розлучення залишити майно, яке, на її думку, належить виключно їй . Розглянемо детальніше цей приклад.
Ситуація така, що є дві людини і вони проживають в зареєстрованому шлюбі, у них все абсолютно все добре. Але раптом один з подружжя зважився купити нерухоме майно за свої особисті гроші, і ні за яких умов в разі чого не хоче це майно ділити зі своєю половинкою. І тут виникає така ситуація, що у цього члена сім'ї, який зважився на покупку, є два варіанти, як це зробити. Перший, і найочевидніший – це покупка через договір купівлі-продажу. Якщо при такому варіанті людина робить покупку, і вона перебуває у шлюбі, то річ, яку вона придбала автоматично має статус такої, що потрапляє під розділ майна, так як вона куплена на період шлюбу. Але якщо людина скоїла покупку на гроші, які їй дісталися на особистій основі (є дарча, оформлена через нотаріуса), то і квартира вже не буде вважатися такою, що можна розділити її в разі розлучення.
На дароване майно ніхто не може претендувати, навіть дружина або чоловік. Багато хто бачить в цьому можливість захистити своє майно на випадок розлучення. Крім цього, прийняття в дар нерухомості від родичів 1-го ступеня не обкладається податком. Також не обкладаються подарунки інвалідам I групи, дітям-сиротам, дітям-інвалідам та дітям, позбавленим батьківського піклування.
Скасувати договір дарування надзвичайно важко і практично неможливо, оскільки для цього потрібно мати незаперечні докази, що дарувальник не усвідомлював усіх наслідків своїх дій і нюансів юридичної процедури.
Порядок оформлення договору дарування нерухомості нотаріуса
Для того щоб приступити до цієї процедури, а саме – це дарча через нотаріуса, необхідно зрозуміти як, хто і в якому порядку здійснює її. Перше, що необхідно запам'ятати, це те, що вам потрібен нотаріус. Це той фахівець, який допоможе вам правильно скласти даний договір і вберегти вас від несподіваних нюансів, які можуть з'явитися згодом, а також засвідчити вас, що процедура виконується абсолютно правильно. Цей фахівець повинен засвідчити, що всі сторони, які укладають цей договір, дієздатні і осудні, що вони розуміють, що відбувається і роблять це з власної волі. Що конкретно буде робити нотаріус:
- Перевірка документів, що засвідчують всіх учасників договору.
- Перевірка права власності на майно.
- Перевірка майна на предмет його перебування під арештом або забороною відчуження.
- Підготовка дарчої.
- Ознайомлення учасників договору з його положеннями та наслідками своїх дій.
- Підписання договору дарування.
Документи, необхідні для оформлення договору дарування у нотаріуса
Підбір всіх необхідних документів – це основа основ для будь-якої справи юридичного характеру і не тільки. Необхідність в правильному підборі всіх складових документів для даної справи – це 50% успіху на старті. Так розберемося детальніше, що необхідно, щоб дарча у нотаріуса оформилася правильно:
- паспорти та ідентифікаційні номери учасників договору;
- правовстановлюючі документи;
- технічний паспорт на майно;
- експертна оцінка майна.
Автор: ведучий юрист-аналітик Артем Дудка