Юридична допомога при вчиненні фізичних ушкоджень або психологічного тиску
Правопорушення: тяжке тілесне пошкодження, завдане навмисне; тілесне ушкодження середньої тяжкості; легке тілесне ушкодження; катування та побої; погрози вбивством; неумисне нанесення тяжких травм та інші. Щоб вирішити своє питання – замовте онлайн-консультацію чи послугу «під ключ» прямо зараз, і незабаром фахівець зв'яжеться з вами для уточнення деталей.
Про послугу «Юридична допомога при вчиненні фізичних ушкоджень або психологічного тиску»
Будь-які зазіхання на здоров'я, гідність, моральний стан людини є злочином і караються Законом, якщо мають видимі серйозні наслідки. Розглянемо основні ступені тяжкості фізичних ушкоджень, що таке психологічний тиск, які бувають види злочинів щодо фізичного і психологічного насильства над людиною.
Заподіяння фізичних ушкоджень – це дії, внаслідок яких у людини руйнується здоров'я, вона стає непрацездатною, отримує травми і каліцтва, які заважають їй повноцінно жити.
Що стосується психологічного тиску, то це емоційний тиск з упором на страх втратити майно, дорогу людину, на почуття провини за ту чи іншу дію, примус до дій проти волі людини. Психологічний тиск також вважається злочином проти життя і здоров'я.
Досудове врегулювання при вчиненні фізичних пошкоджень або психологічного тиску
Досудове врегулювання злочину, який стосується нанесення шкоди фізичному чи моральному здоров'ю можливе тільки за наявності пом'якшувальних обставин або ж, якщо фізичні ушкодження мають легку ступінь. Наприклад, якщо мова йде про п'яну бійку, при якій двоє друзів заподіяли один одному легкі пошкодження, про які через тиждень вони вже забудуть, то немає ніякого сенсу звертатися до суду. Досить буде компенсувати витрати на лікування або просто попросити вибачення, якщо в бійці винні обидві сторони.
Досудове врегулювання актуально, якщо злочин не є закономірністю, і людина заподіяла шкоди не навмисне або ж при сильному душевному хвилюванні, в стадії сп'яніння, тощо. Але якщо людина несе загрозу для здоров'я і життя оточуючих, слід все ж вдатися до юридичної допомоги, щоб убезпечити себе та інших людей. Також без суду не обійтися, якщо потерпіла сторона відмовляється приймати компенсацію за шкоду і вимагає судового розгляду.
Класифікація та наслідки вчинення фізичних пошкоджень або психологічного тиску
- Тяжке тілесне пошкодження, завдане навмисне. Покарання: позбавлення волі на 5-8 років. Якщо злочин супроводжувалося тортурами, психологічним цькуванням людини, був заснований на релігійній або ж національній нетерпимості, або ж спричинив смерть людини, він карається строком 7-10 років позбавлення волі.
- Тілесне ушкодження середньої тяжкості. Покарання: до 2 років обмеження волі, до 3 років позбавлення волі, до 2 років виправних робіт. При наявності обтяжуючих обставин (залякування, шантаж) – позбавлення волі на 3-5 років.
- Тілесне ушкодження середньої тяжкості в стані афекту. Покарання: 150-240 годин громадських робіт, виправні роботи до 2 років, обмеження волі до 3 років, позбавлення волі до 2 років.
- Заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю при перевищенні заходів оборони або при затриманні злочинця. Покарання: 150-240 годин громадських робіт, до 2 років виправних робот, обмеження волі до 2 років, арешт до 6 місяців, позбавлення волі на 2 роки, в залежності від тяжкості злочину.
- Легке тілесне ушкодження. Покарання: штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів, виправні роботи до 1 року, громадські роботи від 150 до 240 годин, арешт до 6 місяців, позбавлення волі до 2 років.
- Катування та побої. Покарання: штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів, громадські роботи до 200 годин, позбавлення або обмеження волі до 5 років, виправні роботи до 1 року. Маються на увазі дії, які заподіюють біль, але не тягнуть за собою серйозних тілесних ушкоджень.
- Тортури. Покарання: позбавлення волі на 2-5 років. При обтяжуючих обставинах, якщо дії відбуваються повторно, засновані на неприйнятті релігійних переконань людини, національної нетерпимості – термін позбавлення волі збільшується, злочинця можуть позбавити волі на 5-10 років. Насильницькі дії, які тягнуть муки, моральні страждання.
- Погрози вбивством. Покарання: арешт до 6 місяців, до 2 років обмеження волі. Якщо загрози походять від угруповання, несуть мотиви нетерпимості щодо раси людини, його релігійних переконань – позбавлення волі 3-5 років. Беруться до уваги загрози, при яких людина реально може виконати обіцяне.
- Неумисне нанесення тяжких травм. Покарання: 150-240 годин громадських робіт, 2 роки виправних робіт, до 2 років обмеження або позбавлення волі.
Посилання на першоджерело
Статті Кримінального Кодексу України (Особлива частина):
- Стаття 121. Умисне тяжке тілесне ушкодження
- Стаття 122. Умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження
- Стаття 123. Умисне тяжке тілесне ушкодження, заподіяне у стані сильного душевного хвилювання
- Стаття 124. Умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення
- Стаття 125. Умисне легке тілесне ушкодження
- Стаття 126. Побої і мордування
- Стаття 127. Катування
- Стаття 128. Необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження
- Стаття 129. Погроза вбивством
Дізнатись більше про кримінальний процес
Автор: ведучий юрист-аналітик Артем Дудка