Оформлення договору позики у нотаріуса
За бажання оформити договір позики слід розуміти, що це складна процедура з низкою своїх нюансів, які потрібно передбачити. Подібними питаннями займаються нотаріуси, які допоможуть швидко вирішити їх, заощадивши ваш час та гроші. Щоб вирішити своє питання – безкоштовно відправте заявку нотаріусу, і незабаром фахівець зв'яжеться з вами для уточнення деталей.
Що таке нотаріальне оформлення договору позики
Таке поняття, як позика – дуже універсальний і в той же час типовий метод кредитування з певними зобов'язаннями. На сьогоднішній день на законодавчому рівні даний тип договору визначається, як цивільний договір, за яким одна сторона має можливість передати у власність грошові кошти або майно другій стороні, але друга сторона, яка приймає це, зобов'язана виконувати певні умови договору у встановлені терміни.
На відміну від договорів купівлі-продажу або дарування, право власності, як нотаріальна позика не переходить. Відбувається тільки передача речей у тимчасове користування, але розпоряджатися ними (наприклад, продати) користувач не може. Безкоштовність – ключова відмінність позики від оренди.
Такий вид процедур, як нотаріальний договір позики – це процедура документування договірних правовідносин, що регулюються Цивільним кодексом, за умовами які позикодавець передає або зобов'язується передати користувачеві річ для безоплатного користування протягом певного терміну.
У ролі позикодавця можуть виступати юридичні або фізичні особи. Форма договору позики та необхідність її нотаріального посвідчення залежить від сторін і предмета договору.
Навіщо потрібно нотаріальне завірення позики
Ніколи не існує стовідсоткової гарантії, що людина, навіть якщо вона є близьким родичем, поверне надане їй в користування майно. До того ж, без укладення нотаріального договору позики, дане майно (наприклад, автомобіль) потрібно буде самостійно обслуговувати, і підтримувати в належному стані, що вимагає певних витрат.
Договір позики між юридичними особами або між фізичною та юридичною особою повинен полягати в письмовій формі. Обов'язковому письмовому оформленню та посвідчення нотаріусом також підлягають договори позики будівель і інших капітальних споруд або їх окремих частин; транспортних засобів (ТЗ), якщо хоча б однією зі сторін виступає фіз. особа (крім самохідних наземних ТЗ).
Який порядок оформлення договору позики у нотаріуса
- Спочатку, щоб виконати оформлення позики у нотаріуса, необхідно провести оцінку і огляд майна, яке людина буде брати в борг, щоб переконатися, що з ним немає ніяких проблем.
- Наступний етап – це розробка самого проекту договору узгодження всіх нюансів і терміну позики. Робиться це для того, щоб в подальшому не було непорозуміння між учасниками угоди, а було чітке узгодження у всіх моментах угоди.
- Далі необхідно обговорити і узгодити всі пункти договору і надалі, якщо всіх все влаштувало, підписати його.
- Щоб убезпечити обидві сторони, наступне, що потрібно зробити – це посвідчення договору позики у нотаріуса.
- І завершальний етап – це оформлення акту прийому-передачі майна, щоб зафіксувати в якому вигляді, стані і кількості передалося певне майно.
Необхідні документи для оформлення договору позики
Що ж з приводу документів які необхідні для даної процедури:
- найперше і найважливіше – це документи, які можуть ідентифікувати першу і другу сторону угоди: позикодавця і користувача;
- далі йдуть документи, які відносяться до переданому майну: технічний паспорт, свідоцтво про право власності на житло і т.д .;
- наступний документ – це акт огляду майна та акт оцінки його вартості на даний момент;
- і завершальний документ – це акт прийому-передачі майна.
Автор: ведучий юрист-аналітик Артем Дудка