Ліквідація підприємств ТОВ (ООО)
Бувають різні причини для закриття ТОВ, але в будь-якому випадку провести цю процедуру потрібно юридично бездоганно. Щоб вирішити своє питання – замовте онлайн-консультацію чи послугу «під ключ» прямо зараз, і незабаром фахівець зв'яжеться з вами для уточнення деталей.
Допомога у закритті ТОВ
Для початку потрібно розуміти, що таке ТОВ і що чекає попереду, якщо зважилися на таку процедуру. ТОВ – це компанія, у якої обмежена відповідальність, а її капітал розділений на певні частки між усіма учасниками. Переваги такої форми ведення бізнесу в тому, що відповідальність перед боржниками лежить тільки на ТОВ. Є можливість будувати великий бізнес і залучати різних інвесторів для його розширення. Кожен з тих людей, хто бере участь в такому бізнесі, повинен зробити вкладення в статутний капітал. Суму обговорюють заздалегідь і вона прописується в статуті компанії. Але на жаль, життєві ситуації бувають різні, виходячи з цього нереально або практично нереально все передбачити і прорахувати. Коли людина планує створити власний бізнес, вона прораховує все до дрібниць, кожну деталь, кожен найменший нюанс. Але буває і таке, що навіть враховуючи всі чинники і ризики бізнес йде на спад і не приносить або певний відсоток прибутку, або взагалі ніякого. У таких ситуаціях дуже імпульсивні люди нерідко починають хапатися за будь-яку можливість, щоб утримати свій бізнес на плаву, як тільки це можливо. Але ті які вже не перший рік, так би мовити, варяться в цьому, розуміють, що кінець не відворотний і потрібно з найменшими втратами вийти з цієї ситуації.
Які є варіанти, щоб завершити бізнес? Можна його продати, подарувати або ж зовсім припинити його. Розглядаючи конкретно припинення і неважливо, де проходить ліквідація ТОВ: Київ, Харків чи Одеса, існує певна процедура для всіх. Чому саме вона і хто може надати послуги закриття ТОВ? Ліквідація ТОВ є гарантією роботи фірм-співробітників. При цьому якщо справи компанії йдуть дуже погано, то якщо вчасно не ліквідувати її, можна загрузнути у великих боргах, з яких вкрай складно вибратися. Але потрібно розуміти, що закрити ТОВ швидко не вийде, так як процедура може займати до трьох місяців.
Якщо вдаватися до цієї процедури, керівництву необхідно прийняти одноголосно рішення про закриття бізнесу, призначити ліквідаційну комісію і вдатися до більшого переліку дій, так як процедура аж ніяк не швидка. Розглянемо, що таке ліквідація ТОВ, навіщо потрібна ця процедура, як відбувається, які документи потрібні для ліквідації.
Що таке ТОВ ліквідація
Офіційна ліквідація підприємства – це повне припинення існування комерційної організації, що фіксується на державному рівні. Процедура ліквідації тягне за собою втрату цивільної правоздатності. Це процес, порядок здійснення якого визначено Законом.
Провести процедуру ліквідації можливо з різних причин: зміна засновника або ж генерального директора компанії, добровільна ліквідація за рішенням всіх засновників – але така процедура зажадає податкової перевірки. Можливо ще провести таку процедуру, як етап банкрутства ТОВ і ліквідувати через банк, оголосивши себе банкрутом – така процедура буде проходити в судовому порядку. Якщо ви бажаєте зробити все відповідно до процедури, зверніться до фахівців, які надають послуги з ліквідації ТОВ, а також вкажуть, яка вартість ліквідації ТОВ, чого чекати на всіх етапах і чи можлива ліквідація ТОВ під ключ.
Підготовчі етапи перед ліквідацією ТОВ
Так з чого ж почати і як це буде відбуватися?
- Перше, що потрібно зробити – це прийняти рішення про ліквідацію. Приймається таке рішення за допомогою зборів учасників – якщо більшість проголосує за таке рішення, то вам необхідно задокументувати його в протокол зборів.
- Другим кроком є створення ліквідаційної комісії. Це невід'ємна умова в процедурі ліквідації, плюс до цього потрібно оформити акт прийому і передачі всіх штампів і печаток компанії.
- Третій крок – це публікація цієї справи в засобах масової інформації. У самій публікації необхідно вказати весь порядок дій.
- Четвертий пункт – це складання переліку кредиторів і дебіторів, і потрібно визначити суми кредитної та дебіторської заборгованості, яка є на даний момент до ліквідації. Ще є варіант особисто повідомити кредиторів про термін прийняття в зв'язку ліквідацією, але не раніше, ніж за 2 місяці з моменту публікації, також необхідно розрахуватися з контрагентами.
- П'ятий крок – це проведення повної інвентаризації всього підприємства.
- Шостий крок – це складання ліквідаційного балансу за датою прийняття рішення ліквідації у формі річного звіту.
- Сьомий крок також не маловажливий – необхідно повідомити державного реєстратора про ліквідацію підприємства поштою і бажано рекомендованим листом.
- Восьмий крок в цій процедурі – це повідомлення податкової інспекції і подача певних документів, які описані далі в статті.
- Дев'ятий крок складається з подачі заяв в пенсійний фонд і фонд соціального страхування, щоб зняти з обліку підприємство.
- І десятий крок, він же комплексний, який включає в себе: задоволення кредиторів у зв'язку з їхніми претензіями; стягнення дебіторської заборгованості; а також звільнення всіх співробітників в рамках КЗпП, попередньо розрахувавшись з ними.
- До всього вище перерахованого ще потрібно додати перевірки податківців. З моменту подачі заяви про закриття фірми фахівці податкової інспекції повинні терміном в 1 місяць провести перевірку документального характеру.
- Також здійснює перевірку місцевий пенсійний фонд на предмет правильного відрахування пенсійних внесків.
- Перевірка фондом соціального страхування на предмет того, чи ніхто не втратив тимчасово працездатність і складений чи в такому випадку відповідний акт, який вплине на результат в майбутньому.
- Обов'язковим пунктом є отримання довідки про відсутність заборгованості платника податків перед бюджетом. Така довідка дійсна протягом 30 днів з моменту отримання.
- Після всього вищепройденого потрібно закрити рахунки в банках і залишити тільки один рахунок для процедури ліквідації.
- Пізніше потрібно отримати довідку про зняття вашого підприємства з обліку платника податків і здати печатки і штампи в територіальний орган МВС, щоб отримати чек про їх знищення.
- Далі необхідно здати всі документи в архів, а ліквідаційній комісії необхідно скласти акт.
- Також якщо дійшли до кінця процедури, не забудьте виключити компанію з ЄДРПОУ.
Навіщо потрібна ліквідація підприємства ТОВ
Офіційна ліквідація підприємства може бути добровільною або ж примусовою. Остання здійснюється за рішенням суду. При необхідності закриття фірми законодавство передбачає такі варіанти завершення її роботи:
- Ліквідація в загальному порядку. Вважається тривалим і складним процесом, під час якого відбуваються численні перевірки вищих органів.
- Експрес-ліквідація. Варіант ліквідації, що полягає в продажу корпоративних обов'язків і прав третіх осіб.
- Банкрутство. Актуально тоді, коли суд офіційно визнає нездатність власника компанії сплатити борги кредиторам і в податкову інспекцію.
Дуже часто ліквідація ТОВ фірми потрібно в наступних випадках:
- при виникненні труднощів і проблем з виплатою заборгованості;
- керівник не бачить сенсу в існуванні фірми, так як вона не виправдала його сподівань;
- компанія стоїть на місці, не розвивається;
- власник фірми досяг своєї мети, інше.
Як відбувається ліквідація ТОВ фірми
Якщо коротко, ліквідація ТОВ відбувається з виконанням наступних етапів:
- Рішення про ліквідацію, винесене на зборах власників.
- Створення ліквідаційної комісії, якою може виступати сам орган управління.
- Закриття всіх рахунків.
- Оцінка майна, інших активів – якщо немає на рахунку взагалі ніяких активів, підприємства впораються з процедурою ліквідації набагато швидше.
- Звільнення штату – співробітникам виплачується зарплата, а сама процедура звільнення відбувається не пізніше, ніж за 2 місяці до повної ліквідації.
- Сплата кредиторам заборгованості.
- Продаж майна.
- Здача документів в архів.
- Отримання довідки про закриття фірми.
Необхідні документи, щоб ліквідувати фірму ТОВ
Щоб ліквідувати фірму ТОВ, необхідні наступні документи:
- заяву для здійснення процедури;
- довідка форми №4-ОПП;
- копія рішення про призначення комісії;
- рішення по ліквідації;
- відомість від державного реєстратора – в ній повинна бути інформація про внесення до реєстру позначки про ліквідацію;
- фінансовий звіт, який потрібно надати протягом 10 днів.
Автор: ведучий юрист-аналітик Артем Дудка