Касаційна скарга в кримінальних питаннях
Протягом судового розгляду у сфері кримінального права у кожної зі сторін справи є можливість оскаржити вирок для перегляду справи в суді касаційної інстанції. Щоб вирішити своє питання – замовте онлайн-консультацію чи послугу «під ключ» прямо зараз, і незабаром фахівець зв'яжеться з вами для уточнення деталей.
Що таке касаційна скарга щодо кримінальної справи в Україні
Наразі переглядом справи апеляційної інстанції займається Верховний суд України. У цій структурі верховної інстанції веде свою діяльність Касаційний суд, який переглядає справи, по суті, після апеляції.
Існує безліч випадків, коли підсудний докорінно не згоден з рішенням суду, і скарги у кримінальних справах – не виняток. Якщо такий вирок ще не почав діяти, його можна оскаржити. Однією з таких ситуацій є оскарження вироку в касаційному порядку, подавши касаційну скаргу на вирок суду, але тільки на законних підставах. Цю скаргу складають на підставі протоколу суду, вироку чи інших матеріалів стосовно справи.
Що ж із себе представляє касаційна скарга? Касаційна скарга – це надзвичайно важливий документ, який складається за допомогою адвоката чи іншого уповноваженого юридичного фахівця. У цьому документі слід довести, що рішення всіх інстанцій раніше було неправильним. Наприклад, слідчий, прокурор чи інші особи, які брали участь у судовому процесі, неправильно зрозуміли справу. Щоб довести свою правоту, потрібно спиратися на правові документи.
Навіщо потрібне оскарження вироку в касаційному порядку
Дана скарга, а конкретніше можливість її подання, може критично допомогти тій людині, яка її подає: оскарження вироку в касаційному порядку дає можливість пом'якшити вже існуюче покарання або знизити термін, якщо вирок занадто великий. Також, якщо існує невеликий штраф, можна знизити його суму. Якщо все вищезазначене не узгоджується з буквою закону, касаційна скарга може скасувати вирок або призвати до повторного розгляду справи.
За яких ситуаціях можна подавати скаргу у кримінальній справі (касаційну скаргу):
- людині, яка у чомусь звинувачується, не дали ознайомитися з матеріалами справи;
- у випадках, коли не надали можливості вимагати клопотання;
- людині не дали можливість використовувати адвоката, як захисника та офіційного представника;
- справу розглянули без участі підсудного;
- у випадках, коли серед осіб, які ухвалювали вирок, виявили таких, які були зацікавленими особами у цій справі (це можуть бути родичі потерпілої сторони);
- вирок було підписано не самим суддею, а кимось іншим.
Як подати касаційну скаргу у кримінальній справі
Скарга такого роду подається певним чином:
- Для початку необхідно саму заяву та квитанцію про сплату судового збору подати до Верховного суду.
- Тут варто відзначити нюанс, що термін, в який потрібно надіслати касаційну скаргу у кримінальній справі, може змінюватись. Це залежить від того, чи було вручено вирок підсудному після проведення апеляційного суду. У середньому термін подання скарги становить місяць. Час відраховується з набрання чинності вироком.
- Варто враховувати те, що у разі несплати судового збору або у самій заяві будуть необґрунтовані моменти, суддя може відмовити у відкритті цієї скарги.
Необхідні документи для подання касаційної скарги у кримінальній справі
Щоб скаргу було подано правильно, до неї необхідно прикріпити такі документи:
- рішення суду апеляційної інстанції з датою винесення ухвали у справі;
- довіреність на офіційного представника;
- квитанція про сплату судового збору;
- копії скарги кожного учасника справи.
Кваліфікована юридична допомога – це необхідність, немов дихати повітрям, якщо необхідно захистити свої права. Скарги у кримінальних справах – це серйозні дії, які потребують спеціальних знань та умінь, тому розумно скористатися допомогою фахівця з цих справ.
Автор: ведучий юрист-аналітик Артем Дудка